POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE                                           Akullore.Com

Pezi Vjerrsha Poema Akullore.Com

Posto nje fraze

Qyteti: bjenovc - Postuar me: February 8, 2009 4:33 pm
Email

leon

Qyteti: kamenic - Postuar me: February 8, 2009 4:27 pm
Email

majlindaaa

Te Dua Te Dua Me Beso Me Prit Mos Me Harro Gjithshka Per Ty Dhasht E Ti Mos Me Tashti Lochki Te Duaaaa...!Pse Me Le Kaq Shum Te Vuaj*Pse Me Shikon Sikur E Huaj!Kur E Ke Njerin Qe Te Don Dhe Vetem Per Ty Menon*Te Dua Edhe Gjithmon T`dua loqki ???

Qyteti: ?! - Postuar me: February 8, 2009 2:06 am
Email

?!

Kisha nje enderr
por su be realitet
sa keq me erdhi
aahh sa keq

Desha qe nje bim
te behej nje pem
por natyra se deshi
ate bim te mjer

Desha qe nje zog
i lir te fluturonte
por dikush krahet i preu
dikush e pengonte

Desha qe nje njeri
te behej i imi perjet
por jeta e ndau na la dyve vet

Dhe zogjet fluturojn
dhe bimet behen pem
dhe endrra vazhdon..
por sbehet realitet ?

Qyteti: ?! - Postuar me: February 8, 2009 1:54 am
Email

?!

Nuk edi si te takova
nuk edi si te dashurova
gjith ajo lumturi
pa asnje largesi

Vendet qe i shikoj
me bejne te vajtoj
me lumturi jetova
ne fund ne ferr mbarova

Nuk edi pse me le ?
ike n'tjeter shtet me le vet
Nuk jetoj dot ne ferr
eja dhe me merr ?!

Qyteti: ?! - Postuar me: February 8, 2009 1:50 am
Email

?!

Qyteti: ?! - Postuar me: February 8, 2009 1:42 am
Email

?!

NATA MBI MUA
Hena nu ka dalur
yjet nuk ndriqojn
dielli nuk rrezon

Pse me le n'vetmi
dhe ike pa u ndi?
ti me tjeter po jeton
e une vetem po lotoj

Edi se s'me ke harruar
edi se ishe per mua
edi por ende te dua

edi eshte i vetmi EMER
qe me ka mbetur ne ZEMER.

Qyteti: ?! - Postuar me: February 8, 2009 1:29 am
Email

?!

...
Me mban peng si nje skllave
jam ber skllave edashuris
vuan trupi nga goditjet
nga kto grilat e qelis.
Jam e etur per dashurin tande
se kurr su ngopa me fjal
se se me fjal ma ushqeve gjakun
kurr kto fjal smunde mi ndal.
Te lutem te perbej aki kufij
thuaj zemres tande STOP
se eka mbulu krenaria
se ndal dot as pushk as top.

Flet fjalet si nje mbret
si gjarpri me helmin etij vret
te therr e fare ska meshir
ne heshtje te thot"LAMTUMIR"
Me mir ndalo vet veten me koh
se koha nje dit dot ndalon ty
do te vret ndergjegja ekujtimet
sdot len te shohesh me sy.
Nje dit koha do te vij
do te gjykojn vet mendimet etua
do te qash ti vet veten
do te thuash qu be me mua?
Do te mallkosh fjalet etua
qe ithe pa meshri dikur
do ta rrahesh mendjen tande
qe meshir nuk pati kurr.
E ateher do te jet von
sepse un do te jem tretun
o me vujtje,o me deshprim
do te jem edikujt jeter.
SE NJEHER ZEMRA DASHURON
VEQ NJE HER NE KETE JET
VITET SHKON E ME SE TAKON
EDHE KURR MA SKE ME GJET
KUR E KE SJA DIN LEZETIN
KUR SE KE JA DIN KIMETIN
SKA ME KEQ E SKA ME ZI
KUR JET ZEMRA PA DASHNI

Qyteti: ?! - Postuar me: February 8, 2009 1:16 am
Email

?!

ZHGENJIMI I SHPIRTIT
Hesht zemra e piklluar
qan syri i trishtuar
dridhet trupi i helmuar
vuan shpirti i trazuar.
Vuaj ditet qe me plasin
vuaj netet qe me vrasin
luftoj stuhit qe me therrasin
luftoj termetet qe me godasin.
Kalojn ditet,behen jav
kalojn muajt,behen vite
kalojn vitet behen shekuj
ngadal gjithqka do te tretet.
E thell mbeti plaga ime
sa fundi i thell nje oqeani
qe vet fundin nuk ja diti
as katrina as uragani.
Sa vet valet qe rrembejn qdo gje,
rrembeve ti shpirtin tim
me more gjithqka dhe valet u treten,
i fundose aty pa kthim.
Korniz eshte ber trupi im
i rrethuar i znukuruar
por brenda emjegullt nje fotografi,
nje lum i madh,nje re me shi.
Ashtu sikur qiellikur embulojn ret
ashtu sikur dallget qe rrahin at det
ashtu me ke bllokuar ti mua
ashtu me rrahin valet etua.
Sme len as te dal,sme len as te notoj
sme len as te qeshi,sme len as te vajtoj
sme len te dal ktu kam mbet nvetmi
as me diken tjeter por as sjam me ty.
Fjalet shpirtin vrasin qdo dit
e qdo gje me duket dyshimt
te flas mety dyshimi slargohet
te largohem nga ti shpirti s'qetsohet...

Qyteti: gjilan - Postuar me: February 7, 2009 8:07 pm
Email

Era

Qyteti: gjilan - Postuar me: February 7, 2009 8:06 pm
Email

Era

Top 10:     1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

Faqe 106 nga 133   «Tjeter   Tjeter »   

[ Login Staf ]