POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE                                           Akullore.Com

Pezi Vjerrsha Poema Akullore.Com

Posto nje fraze

Qyteti: gjirokaster - Postuar me: June 18, 2010 8:46 pm
Email

leon

mbi nje zjarr te tretur mos u lodh me kot se hiri i mbetur zjarr nuk behet dot

Qyteti: gjirokaster - Postuar me: June 18, 2010 8:42 pm
Email

leon

eh dashuria si nje pishine ku te gjithe bien brenda une nuk rashe vete por me shkau kemba.

Qyteti: FerizAJ - Postuar me: June 18, 2010 2:13 pm

Shum mir fillimi..Po me von e kuptova se ti ne gjak e kishe tradhtin.Te doja me thoshe se me doje,ku mbeten ato fjal ku mbet besa qe ma dhae ku mbeti dashuria qe e ndertuam ne 2..Athu vetem enderr ishte pse me lendove kur e dije se te doja me shpirt,pse ma ktheve shpinen dhe ne mes le vetem lot dhe vujtje.Un Te Dua,jeta dhe vdekja per mu kan vetem 1 emer e aj emer asht emri ytt.nese 1 dit do ti takoj tjeterit dije se zemra do te takoj vetem ty,Edhe pse mki lendu nshpirt prap ti fali krejt vetem me mu kthy vetem ty afer met pas vetem zanin tand me ni sen tjeter skerkoj prej ksaj bote..po kot ti ket knaqsi ja fal tjetres asaj qe se meriton..ajo nuk Tdo qellimi i saj asht veq knaqsia pse se kupton se jam e vetmja qe Tdu pa interes jam e vetmja qe pos teje se sho askend tjeter.Qfar jete asht kjo kur afer teje nuk asht personi qe e do e me tjetrin rrin veq per sy e faqe kur tjetrin e puth e per tjetrin mendon,kur tjetrin e ki n'krah e menja tshkon te aj..Qfar fatii asht ky pse Zoti sna bashkon kur duhemi pse se largon urrejtjen e tna lidh bashk pergjithmon...ndimom o Zotttt LenTon...

Qyteti: FerizAJ - Postuar me: June 18, 2010 2:10 pm

Po te shkruaj ndoshta per her te fundit jo per ndonje arsyeje te fort por vetem per nje arsyeje te cilen ti e shkaktove.Me fal nese ende per ty mendoj me fal ndoshta ndonjeher edhe te pengoj por e bej ngase ende te dashuroj ende nuk te kam harruar shpirti im ende per ty enderroj...
LenTonn

Qyteti: FerizAJ - Postuar me: June 18, 2010 2:09 pm

Qyteti: FerizAJ - Postuar me: June 18, 2010 2:07 pm

Sa veshtire ta lutesh dikend qe ska meshire ta dush dikend qe nuk njeh dashurine,te durosh kur nuk mundesh,te behesh i verber kur te gjitha i sheh, te behesh i marre edhe pse nuk je, te qeshesh me ze kur shpirti te loton,ta dush ate qe aspak ste don,te luftosh atehere kur je dorzuar dhe ne fund ta maresh CMIMIN E PAMERITUAR..

Qyteti: FerizAJ - Postuar me: June 18, 2010 2:05 pm

Rastesisht u takuam, c'do gje filloj si loj
Ato caste ishin te bukura, kurr s'do ti harroj
C'do cast pran teje, per mua ishte shum
por me shum u shtuan, kur ne u dashurum

Kalonim caste te bukura, me ty ora nuk leviste
dhe kur ne nuk ishim bashk, zemra per dashuri bertiste
Keshtu kaluan ore, kaluan dit dhe muaj
per mua cdo gje tjeter, ne bote ishte e huaj

por gjerat ndryshuan, kur dashurija u shtua
ne vend qe te persmisohej, ajo thjesht u shkaterrua
filluam ti ziheshim, pa menduar per dashuri
por fajin e kishte, e mallkuara xhelozi

U ndam nga njeri tjetri, dhe jeta u be malore
deri sa u bashkuam, si ne endrra perrallore
ne u ndam serisht, per disa her me rradh
por larg nga njeri tjetri, nuk rrinim dot me mall

U bashkuam serisht, qe te mos u lendonim
duke menduar per dashuri, lendimet i harronim
por sa her u ndam, aq me shum u lenduam
deri sa nje dite, njeri tjetrin harruam.

Akoma me dashuron, akoma te dashuroj
shpresoj te mos me harrosh, dhe shpresoj te mos te harroj


**LenTon...**

Qyteti: FerizAJ - Postuar me: June 18, 2010 1:57 pm

Nje nate te erret hena krejt e plote
Priste e menduar te ndriconte kete bote
Sae lumtur hena-thashe me veten time
askush se ka lenduar si lenduan zemren time.
Papritur mu pergjigj hena me ze te lehte
...-Se kupton moj vajze pse jam kaq e zbehte?
-Jo- iu pergjigja une . - E si mund ta di?
Per te njohur dike duhet te njohesh zemren e tij.
Dhe vazhdoi hena si nje plake e urtuar
-Do te tregoj nje histori qe askujt sia kam treguar!
Dikur kam qene e re,nje vajze ashtu si ti
Kisha driten qe ka sot dielli e shetisja ne gjithesi
Gjithe yjet e tjere me kishin zili,
per driten qe kisha per gjithe ate bukuri.
Nje dite tek po shetisja ashtu si lozonjare
Takova nje djale qe se njihja fare
Jashte yll i ndritshem ne pamje fizike
Mu afrua e me tha se donte te me kishte mike.
Miq te mire u beme ,gjithmone rrinte me mua
Por pa dashur pa kuptuar fillova qe ta dua .
Sa me prane i rrija aq shume me pelqente
Dhe harrova fare se pamja e jashtme te genjente.
Nje dite me tha se donte te largohej
Me nuk do ta shihja ,zemra do te me copetohej
kur e pyeta pse do ikte
Me tha qe nuk kishte nje drite ne rruge qe ti ndrinte
Une i dhashe gjithe driten time
Vetem te mos ikte larg zemres time!
Sapo mori driten mua me harroi
U be mbret i mbreterive ,gjithe boten sundoi.
Prandaj dal vec naten qe te mos me shohe njerezia
Se ate qe bera sma fal as perendia
Prandaj ki kujdes ti moj vajze e mbare
Te mendohesh mire kur hedh hapin e pare
Eshte shume e rrezikshme bota ku jetojme
As bluzes qe veshim sduhet ti besojme.
Kaq tha hena dhe ne qiell u largua
Mu duk e pabesueshme qe ajo foli me mua
E shikoj cdo nate kur jam vetem jashte
Me duket sikur me thote
MBAJ MEND CFARE TE THASHE!


LenTon...

Qyteti: shkup - Postuar me: June 18, 2010 11:39 am
Email

jeta

jeta me quajn jeta me thojn mbiemrin Lamallari sdo takem gjithmon

Qyteti: FIER - Postuar me: June 18, 2010 11:38 am
Email

Emiliano

Ne mbremje kur ra muzgu nje te puthur i dha e perkedheli leht dhe me ngadal i tha:cdo te beje e dashur sikur nje tjeter te mar do qaja me lot per dashurin e par,po sikur e dashur un te mos jetoj ateher do vi dhe un me ty ne var te roj.kaluan disa koh dashuria u harua ai e la vajzen me nje tjeter u martua,qau ajo vajz dhe qielli qau shkrepi nje rufe ne mes nje zemer ndau.per ta haruar ate vajza u largu shkoi diku larg atje u martua,nje dit tek po qendiste televizori njoftoi nje aksident kish ndodhur fotografin tregoi.ajo e njohu ate dhe gishtin cpoi qau e bertiti koken me se coi.rinte shtrir ne shtrat as hante as pinte ju tha trupi fare gjumi me se zinte.nenen qe kish larg ajo pran e donte donte qe ta shihte dicka ti tregonte,pas dy dit rug nen e dhimbshur erdhi,erdhi ju ul pran lotet lum i derdhi,nena ime e dashur dy fjal kam per ti then te lutem me degjo amanet kam per ti len:atje ne qytet dy muaj me par eshte ber nje aksident ka vdekur nje djal te lutem pran tij me beni nje var i kam dhen fjalen koh me par.te lutem nen te lutem e me sfoli dot dora u rezua syt i ndriten lot.pastaj nen e dhimbshur me vete e ka mar me cermoni te madhe e coi ne var,vari i saj i art kishte nje te ri ne njerin ajo ne tjetrin ai,dy varet e rinj me pas u vjeteruan i mbuloi bari me token u rafshuan.vertet ata te dy u treten dhe u shuan po historin e tyre njerzit se haruan ate brez pas brezi ate e trasheguan per ta lexuar ata qe jan te DASHURUAR.

Top 10:     1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

Faqe 49 nga 133   «Tjeter   Tjeter »   

[ Login Staf ]